Webinarium PIIT: Blockchain w służbie nowoczesnej energetyki

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarium

„Blockchain w służbie nowoczesnej energetyki”,

które odbędzie się 23 czerwca 2022 roku w godz. 10:00 – 11:00

Dołącz przez aplikację mobilną (ID wydarzenia): 912-171-748

Czwarty webinar ekspercki dotyczący raportu PIIT „Blockchain w Polsce. Wersja 2.0” poświęcony jest zastosowaniu technologii Blockchain w nowoczesnej energetyce.

Wykorzystanie technologii blockchain w sektorze energetycznym umożliwi oferowanie klientom energii i gazu zupełnie nowych usług i produktów. Rozwiązania z wykorzystaniem blockchain pozwalają zapewnić bezpieczeństwo komunikacji, które jest niezbędne do poprawnego funkcjonowania systemu energetycznego - ułatwiają i udoskonalają m.in. dokonywanie transakcji na rynku energii, rozwój OZE czy proces zielonej certyfikacji.

Nowoczesne modele energetyki zakładają odejście od wysokoemisyjnego, scentralizowanego modelu dystrybucyjnego na rzecz modelu rozproszonego bazującego na odnawialnych źródłach energii wytwarzanych przez lokalne społeczności. Już w 2017 roku europejskie koncerny energetyczne E.ON i Enel przeprowadziły pierwszą transakcję na rynku energetycznym, korzystając z technologii blockchain. Od tej pory coraz więcej podmiotów na rynku energii interesuje się tą technologią, u podstaw której leży brak potrzeby centralnego pośrednika. Dzięki rozwiązaniu blockchain proces sprzedażowo-zakupowy energii elektrycznej może odbywać się bezpośrednio pomiędzy klientami (peer-to-peer), z pominięciem centralnego pośrednika, co znacząco przyśpiesza proces i obniża jego koszty.

Grupa Atende rozwija system, w którym technologia blockchain wspiera zarządzanie bilansem energetycznym w systemie besmart.energy spółki Atende Industries. System już teraz w zaawansowany sposób zarządza klastrami energii, posiada także moduł prognozy pogody oparty o algorytmy sztucznej inteligencji. Dzięki technologii blockchain, uczestnicy klastrów będą mogli rozliczać się bezpośrednio pomiędzy sobą. Technologia pozwali szybko i bezsprzecznie identyfikować klientów i odbiorców oraz zagwarantuje bezpieczeństwo i nienaruszalność danych znajdujących się w systemie energetycznym.

Technologia blockchain może wspierać także inne rozwiązanie – zarządzanie licznikami energii i gazu z poziomu aplikacji mobilnej użytkownika w oparciu o model prepaid (przedpłaconego dostępu do energii elektrycznej). Podobnie jak w przykładzie rozliczeń pomiędzy prosumentami, celem technologii blockchain jest zabezpieczenie decyzji konsumenta energii o zakupie, momentu i warunków zawarcia takiej transakcji. Tego typu podejście, oparte o samodzielne monitorowanie zużycia energii oraz „dokupowanie” energii na podstawie świadomej decyzji zakupowej niewątpliwie przyczyni się do mądrzejszego zużycia energii, a co za tym idzie – oszczędności zarówno na poziomie indywidualnym, jak i ogólnokrajowym, a także odciążenia obecnie przeciążonej krajowej sieci energetycznej.

W czasie webinarium przedstawiciele Grupy Atende opowiedzą o:

  • korzyściach i przykładach zastosowania technologii blockchain w nowoczesnej energetyce,
  • wykorzystaniu blockchain w energetyce prosumenckiej,
  • wykorzystaniu blockchain w licznikach w ramach modelu pre-paid.

Prowadzący


Pan Paweł Pisarczyk, Prezes Zarządu Atende Industries i Phoenix System
Prezes Zarządu w firmach Atende Industries i Phoenix System, członek Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji oraz przewodniczący Sekcji Inteligentnych Sieci Smart-Grid. Ekspert Business Centre Club ds. cyfryzacji i nowoczesnych technologii. Inżynier oprogramowania, manager z ponad 25-letnim doświadczeniem w rozwoju produktów. Laureat nagrody Wizjoner 2016 (Dziennik Gazeta Prawna) oraz nagrody im. Marka Cara za osiągnięcia we wdrażaniu nowych technologii. Współzałożyciel Fundacji Niezwyciężony. Autor systemu operacyjnego Phoenix-RTOS.

Pan Michał Legumina, Dyrektor Działu Innowacji i Rozwoju, Atende SA
Absolwent Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył studia Executive MBA na Akademii Leona Koźmińskiego. Wieloletnie doświadczenie w branży informatycznej zdobył w polskich i międzynarodowych firmach IT, świadcząc usługi doradcze i projektując rozwiązania dla sektorów: telekomunikacji, ubezpieczeń, finansów i wielu innych. Jest jednym z pomysłodawców, a zarazem głównym architektem oryginalnego rozwiązania ChainDoc firmy Atende S.A., opartym na technologii blockchain. Specjalizuje się w technologiach blockchain oraz Internetu Rzeczy.

W przypadku problemów technicznych prosimy o kontakt z Maciejem Wnukiem maciej.wnuk@piit.org.pl