PIIT: Apel o zdecydowane działania wobec przestępców zagrażających działaniu infrastruktury telekomunikacyjnej

Niespełna dwa lata temu, tuż po wybuchu pandemii, byliśmy świadkami agresji skierowanej przeciwko infrastrukturze telekomunikacyjnej. Przypadki podpaleń masztów w Polsce i Europie pokazały wówczas, jak wiele złego może przynieść obojętność na szerzącą się dezinformację. Według naszej, i nie tylko, wiedzy fake newsy o 5G i szkodliwym wpływie pola elektromagnetycznego w dużej mierze rozprzestrzeniają te same grupy, które udostępniają nieprawdziwe treści na temat szczepionek oraz wojny na Ukrainie.

Niestety kilka dni temu ponownie mieliśmy do czynienia z bezpodstawnym atakiem na infrastrukturę zapewniającą milionom Polaków codzienny kontakt oraz poczucie bezpieczeństwa. Celowe zniszczenie masztu telefonii komórkowej znajdującego się między Gołubiem a Sikorzynem w gm. Stężyca sprawiło, że bez kontaktu oraz, co najważniejsze, bez dostępu do systemów ratunkowych, pozostało wielu okolicznych mieszkańców.

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji apeluje do Rządu oraz organów ścigania o zdecydowane działania w związku z kryminalną działalnością zakłócającą funkcjonowanie technologii, od której zależy życie i zdrowie obywateli, a także funkcjonowanie Państwa oraz ewentualne zmiany w kodeksie karnym, które zaostrzyłyby wysokość kar za ten czyn, np. poprzez podniesienie dolnej granicy z 6 do 12 miesięcy pozbawienia wolności (art. 254a kk).

Do właścicieli platform społecznościowych oraz mediów apelujemy z kolei o wsparcie w edukacji oraz podjęcie stanowczych kroków przeciwko stronom internetowym oraz autorom szerzącym dezinformację. „Zamach na urządzenie infrastruktury”, a za taki należy uznać działanie nieznanych póki co sprawców, jest nie tylko moralnie niedopuszczalny oraz skrajnie nieodpowiedzialny, ale też zagrożony karą nawet do 8 lat więzienia wraz z odpowiedzialnością za negatywne następstwa, które może wywołać.

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zachęca do czerpania wiedzy ze sprawdzonych źródeł oraz weryfikowania udostępnianych treści, zarówno przez użytkowników, jak i właścicieli popularnych platform.

W związku z licznymi fake newsami w temacie oddziaływania pola elektromagnetycznego na człowieka i środowisko, PIIT przygotował 10 kluczowych faktów, wskazujących na to, że wszystkie stacje bazowe powstające na terenie naszego kraju są pod kontrolą właściwych organów i jako takie są w pełni bezpieczne.

10 kluczowych faktów o stacjach bazowych