KRRiT - współregulacje dot. dyrektywy AV

W nadchodzących miesiącach (do połowy 2020 roku) czeka nas implementacja dyrektywy audiowizualnej do krajowego porządku prawnego.

Tekst Dyrektywy można znaleźć tu: http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/Portals/0/prawo/ue/dyrektywy/nowelizacja-dyrektywy.pdf

Zgodnie z wolą KRRiT ma to się odbyć poprzez nowelizację ustawy audiowizualnej na poziomie podstawowym, a większość kwestii KRRiT chciałaby uporządkować w ramach współregulacji z rynkiem. Na tę okazję KRRiT przygotowała broszurę o samoregulacji i współregulacji jako metodzie rozwiązywania napięć w relacjach rynek-regulator: http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/Portals/0/publikacje/analizy/samo--i-wspolregulacja---krrit-05.2018.pdf Rynek mediowy może się pochwalić szeregiem sprawnie funkcjonujących mechanizmów samoregulacyjnych, co dało impuls KRRiT, by spróbować sięgnąć po te mechanizmy także przy implementacji dyrektywy AV.

KRRiT planuje cykl warsztatów z przedstawicielami rynku podczas których wypracowywane byłyby wspólne rozwiązania. Na ten moment w rozmowach uczestniczy Związek Pracodawców Branży Internetowej (zrzeszający większość czołowych serwisów VOD i platform) oraz dołączył PIIT reprezentowany przeze mnie (gdyż usługi VOD świadczą także operatorzy TV i telekomunikacyjni). Nie jest jeszcze jasne, czy rozmowy będą prowadzone osobno z przedstawicielami poszczególnych sektorów cyfrowych jak serwisy VOD i platformy czy razem (telewizje będą osobno potraktowane). Jest to bardzo wstępny etap rozmów, na którym poznajemy zamysł KRRiT na zorganizowanie tego procesu. Dyskusje merytoryczne wymagają jeszcze wytycznych, na które KRRiT oczekuje.

Wszelkie prace merytoryczne związane z wypracowaniem opinii i stanowisk PIIT będą się toczyły w KWIRC z Państwa zaangażowaniem. Będę Państwa na bieżąco informować o kolejnych krokach, na razie jedynie sygnalizując temat.