Notatka z Warsztatów Cyberbezpieczeństwa KAC w dniu 9 października 2019 r

Na początku spotkania Koordynator Zespołu, Jarosław Mojsiejuk powitał zgromadzonych uczestników oraz krótko przedstawił sylwetki prelegentów: prof. Tomasza Aleksandrowicza oraz Adama Sadowskiego (Tomo Group).

Prof. Tomasz Aleksandrowicz wygłosił prezentację pt. „Podstawy wojny informacyjnej we współczesnym świecie w Internecie - dezinformacja". W trakcie swojego wystąpienia, prof. Aleksandrowicz zwrócił uwagę na powszechność zjawiska wojny informacyjnej obecnej w mediach społecznościowych, a także skutki, jakie niesie ze sobą zjawisko dezinformacji. Podkreślił, że ludzie są podatni na różne techniki stosowane przez dezinformację, co utrudnia skuteczne przeciwdziałanie takim zjawiskom.

Adam Sadowski wygłosił prezentację pt. „Co gadają rosyjskie boty w sprawie sieci 5G?”. W swoim wystąpieniu przedstawił najważniejsze statystyki dotyczące działań w mediach społecznościowych, mających na celu opóźnienie prac nad wprowadzeniem 5G w Polsce. Zaznaczył, że działalność trolli skupia się na rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji o rzekomym szkodliwym wpływie na zdrowie człowieka pola elektromagnetycznego, będącego rezultatem wprowadzenia 5G. Celem głównym tych akcji jest opóźnienie rozwoju technologicznego Polski, a także pogłębianie chaosu informacyjnego (analogicznie, jak odbywa się w przypadku wspierania ruchów antyszczepionkowych). Pokazał również przykłady konkretnych działań dezinformacyjny oraz ich realne skutki.

Prof. Tomasz Aleksandrowicz to ekspert w dziedzinie walki  informacyjnej, związany z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie oraz Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi Collegium Civitas. Jest m.in. autorem książki „Podstawy walki informacyjnej” (www.empik.com/podstawy-walki-informacyjnej-aleksandrowicz-tomasz-r,p1135750079,ksiazka-p).

Adam Sadowski jest ekspertem z firmy Tomo Group, zajmującej się m.in. skutecznym przeciwdziałaniem działaniom dezinformacyjnym w Internecie.