17.04.2017

Microsoft daje swoim Klientom wskazówki, pomocne w ochronie przed atakami WannaCry

European Union Agency for Law Enforcement Cooperation (Europol) i Europejski Urząd Policji, wydali oświadczenie informując, że złośliwe oprogramowanie Wannacrypt (znane także pod nazwą WannaCry) dotychczas zaatakowało blisko 200 tys. komputerów zlokalizowanych w 150 krajach. Wiele firm dbających o cyberbezpieczeństwo, wdraża obecnie nowe strategie obrony przed atakami.

W oficjalnym oświadczeniu dowiadujemy się, że w najbliższych dniach są przewidywane kolejne zmasowane ataki, generowane przez oprogramowanie WannaCrypt. WannaCrypt szyfruje przechowywane w pamięci komputera pliki i żąda od ich użytkowników okupu za ich odszyfrowanie. Dotychczas zaatakowanych zostało wiele systemów IT zlokalizowanych, w różnych częściach Świata. Europol nawiązał już kontakt z FBI celem zidentyfikowania hakerów przeprowadzających ataki.

Firmy zajmujące się bezpieczeństwem sieci komputerowych postawiły swoich informatyków w stan najwyższej gotowości. Monitorują Internet starając się wykryć źródło ataków, które mogą ewaluować wraz z upływem czasu i pracują nad oprogramowaniem, które byłoby w stanie uodpornić komputery na działanie złośliwego oprogramowania.

Także firma Microsoft – członek Izby PIIT, podjęła wszelkie działania w celu ochrony  Klientów. Na swoim blogu opisują kroki, które każda osoba i firma powinna zrobić, aby pozostać chroniona. Artykuł przedstawia rozwiązanie firmy Microsoft, dostępne w celu ochrony dodatkowych produktów. Microsoft zadziałał bowiem niestandardowo, dostarczając aktualizacje zabezpieczeń dla wszystkich użytkowników różnych wersji systemu Windows, w tym tych, których nie obejmuje już wsparcie techniczne.

Więcej, na bieżąco aktualizowanych, informacji na ten temat można znaleźć na blogu:https://blogs.technet.microsoft.com/msrc/2017/05/12/customer-guidance-for-wannacrypt-attacks/