PIIT z inicjatywą dla młodych z Delta Project

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji od lat podejmuje działania, które służą rozwojowi przemysłu teleinformatycznego, zwłaszcza w zakresie powstawania i wdrażania innowacji cyfrowych. Kluczowym elementem tych aktywności jest oczywiście partnerska współpraca z przedstawicielami administracji publicznej oraz poszczególnymi firmami na rzecz cyfrowej transformacji. Równie istotne pozostaje jednak wsparcie młodych talentów, które stanowią o przyszłości branży. Jednym z ostatnich przykładów takich inicjatyw jest wsparcie młodych naukowców z zespołu Delta Project.

Delta Project to zespół naukowy uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Duboisa w Koszalinie, w skład którego wchodzą Maciej Wojciechowski i Michał Sobolewski. Chcą oni stworzyć własny dron do monitorowania zagrożonych gatunków zwierząt. Zadaniem PIIT było nawiązanie współpracy z firmami technologicznymi, które mogłyby wesprzeć naukowców swoją wiedzą i doświadczeniem, zwłaszcza w zakresie kwestii technicznych oraz właściwego zarządzania projektem. Znalazły się wśród nich Asseco Poland oraz Microsoft. Spotkanie menadżerów tych organizacji z młodymi naukowcami odbyło się jeszcze na początku sierpnia. Pozwoliło ono na wskazanie ścieżek biznesowych, których wdrożenie znacząco usprawni przyszłe prace licealistów.

Delta Project została dostrzeżona w środowisku naukowym. Swój projekt zaprezentowała m.in. podczas prestiżowego konkursu technologicznego „The International STEM Youth Innovation Competition”, który odbył się 4 lipca 2019 r. w Wielkiej Brytanii. Jego organizatorem jest Brytyjskie Stowarzyszenie Edukacji Międzynarodowej BIEA. Kolejne sukcesy młodych naukowców i ich dostrzeżenie przez branżę IT to dobry przykład, że przyszłość całego rynku to młodzi, zdolni naukowcy z innowacyjnymi pomysłami, zwłaszcza, gdy otrzymują wsparcie profesjonalistów.