PARLAMENT EUROPEJSKI Jak zbudować europejski superkomputer eksaskalowy i rozwijać technologie AI – konferencja prasowa posła Michała Boniego

Jak sfinansować budowę europejskiego komputera eksaskalowego? Jakie kraje wezmą udział we wspólnym przedsięwzięciu? Jaka będzie rola Polski w tym projekcie? Jak skutecznie rozwijać technologie sztucznej inteligencji? Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce zaprasza na konferencję prasową posła-kontrsprawozdawcy raportu w tej sprawie posła do PE Michała Boniego.
W Unii Europejskiej nie ma w tej chwili żadnego z 10 najsilniejszych na świecie superkomputerów. Z pierwszej dwudziestki, w Unii są zaledwie 4 superkomputery. Nowa inicjatywa ma zmienić ten stan rzeczy i doprowadzić do zbudowania dwóch komputerów pre-eksoskalowych i dwóch petaskalowych. Prace nad projektem przedsięwzięcia właśnie się rozpoczęły w Parlamencie Europejskim.

Konferencja prasowa odbędzie się w piątek 18 maja o godzinie 10.00 w Biurze Parlamentu Europejskiego w Warszawie przy ulicy Jasnej 14/16a.

Dziennikarzy prosimy o wcześniejszą akredytację za pośrednictwem formularza dostępnego tutaj: http://www.europarl.europa.eu/poland/pl/strona_glowna/informacje_dla_mediow/akredytacja.html

KONTAKT: Piotr Wolski- Serwis prasowy
(+48) 22 59 52 474 (Warszawa)
(+33) 3 881 73 607 (Strasburg)
(+48) 665 851 836
piotr.wolski@europarl.europa.eu