Bezpieczeństwo najbliższych w smartfonie

Aplikacja mobilna „Dbam o Bliskich” powstała w efekcie współpracy czterech operatorów, członków Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji: Orange Polska, Play, Plus i T-Mobile oraz firmy Locon, znanej m.in. z popularnych aplikacji „Gdzie jest dziecko" czy „Bezpieczna Rodzina”. Celem współpracy jest wsparcie działań w ograniczaniu aktywności, które mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Projekt poparło Ministerstwo Cyfryzacji

Nowe technologie na różne sposoby pomagają żyć w pandemii. Umożliwiają edukację online, pracę w trybie zdalnym, rozwiązania z zakresu telemedycyny, utrzymywanie kontaktów czy rozrywkę. „Dbam o Bliskich” daje szansę, by lepiej zatroszczyć się o najbliższych i zadbać o ich bezpieczeństwo.

Wszyscy użytkownicy aplikacji przekazują sobie dane i informacje wyłącznie w ramach stworzonej grupy rodzinnej. Z jednej strony mogą na bieżąco udostępniać w grupie informacje o sobie, takie jak bieżąca lokalizacja i swoje „zameldowania” (np. jestem w domu, w pracy, na zakupach), z drugiej – mogą sprawdzać, gdzie znajdują się inne osoby z grupy czy otrzymać powiadomienie, np. gdy dziecko opuści dom. Pierwszy użytkownik po uruchomieniu „Dbam o Bliskich” zaprasza bliskich do korzystania z niej za pomocą kontaktów w książce telefonicznej. Osoba uruchamiająca aplikację jako pierwsza jest administratorem grupy – może dodawać kolejne osoby do grupy rodzinnej czy ustanawiać bezpieczne strefy.

Elementy grywalizacji zastosowane w aplikacji zachęcają do regularności w korzystaniu z niej, a cykliczne przypomnienia to sygnał dla bliskich, że wszystko z nami w porządku i jesteśmy bezpieczni. Co ważne, dane użytkowników nie są automatycznie przekazywane do operatora ani żadnego innego podmiotu.

Dodatkowo, każdy z operatorów przygotował dla swoich klientów aktywnie korzystających z aplikacji nagrody, jak bezpłatne paczki danych czy urządzenia.

Aplikacja jest prosta, intuicyjna w obsłudze i bezpieczna. Można ją pobrać bezpłatnie na telefon komórkowy z systemem Android ze sklepu Google Play.

Załączniki