Od Prezesów Od Prezesów

IDpass 2021

czerwiec 2012 roku

O przyszłości dokumentów identyfikacyjnych słów kilka warto powiedzieć, gdy toczą się gorące dyskusje o nowym polskim dowodzie elektronicznym (...).

Esej ten traktuje ten problem bardziej generalnie podważając propozycje modyfikacji obecnie istniejących rozwiązań, które po prostu powinny być zastąpione zupełnie innym rozwiązaniem.

Esej ten jest podsumowaniem prezentacji wygłoszonej przez autora na Konferencji „Nowoczesne elektroniczne dokumenty identyfikacyjne w Polsce" oraz na „Europejskim Forum Podpisu Elektronicznego".

Wacław Iszkowski

Przetwarzanie kosmiczne

O cloud computing bardzo poważnie

W polskim obiegu dyskusji cloud computing spotykamy takie pojęcia jak przetwarzanie chmurowe, przetwarzanie w chmurze, a czasem widzimy tę Chmurę z dużej litery.

Ja proponuję się nad tym trochę zastanowić i nieco uporządkować tę terminologię. A przyszłość będzie należeć do "space processing". Zapraszam

Wacław Iszkowski 

czerwiec 2012 roku 

Syndrom FTY

grudzień 2011 rok

Tezą tego eseju jest wykazanie konieczności podjęcia działań na rzecz opracowania europejskich portali społecznościowych podobnych, a najlepiej lepszych od sławnych i już powszechnie uznanych portali FTY - Facebooka, Twittera, YouTube i innych im podobnych. 

 AKTUALIZACJA  20.01.2012    Właśnie zauważyłem, że została zmieniona oficjalna strona Monarchii Brytyjskiej - logo Facebooka zmniejszyło się do małej ikonki. Nie wiem kto był przyczyną tej zmiany, ale jest to krok w dobrym kierunku. Warto więc przeczytać tej esej.  

Jest to prywatna opinia Wacława Iszkowskiego jako eksperta ISTAG.

Czy treści w komputerze (sieci) mogą być nielegalne?

20 września 2011 roku, Konferencja Panoptykon

Dyskutując zawzięcie o zasadach wolności w Internecie, ochronie danych osobowych oraz wykrywaniu i zapobieganiu umieszczania tam informacji nielegalnych, a wręcz przestępczych  i wielu podobnych negatywnych zjawiskach łatwo zapominamy, albo sobie nawet nie uświadamiamy, czym jest tak naprawdę sieć internetowa oraz jak są w niej przechowywane, przetwarzane i przesyłane informacje.

Opracowanie to zostało napisane na podstawie prezentacji przygotowanej na Konferencję Panoptykon „ Internet na rozdrożu. Wyzwania dla regulacji Internetu w Polsce i Unii Europejskiej,...". 

Wacław Iszkowski

Illusion of Personal Data Protection?

21 września 2011 roku, Konferencja GIODO

W Warszawie odbyła się Międzynarodowa Konferencja o Ochronie Danych zorganizowana przez GIODO. Na Konferencji wygłosiłem referat "Illusion of Personal Data Protection". Tutaj jest możliwość zapoznania się z pełną wersją referatu.

Wacław Iszkowski

MSWiA zapowiada zniesienie dokumentów praw jazdy i dowodów rejestracyjnych

8 września 2011 roku, Krynica

Szef MSWiA Jerzy Miller zapowiedział w czwartkowej rozmowie z PAP, że po wyborach parlamentarnych zostanie przedstawiony projekt znoszący obowiązek posiadania praw jazdy i dowodów rejestracyjnych pojazdów.

Prezes PIIT proponował takie rozwiązanie już w 2009 roku.

Jest to satysfakcja, że Rząd proponuje również zmieniać istniejące od lat niby nienaruszalne rozwiązania korzystając z informatyzacji.

Cyfrowa Europa wyzwaniem dla polskiej prezydencji w UE

22-23 września 2011 roku

XVII Forum Teleinformatyki „Cyfrowa Europa wyzwaniem dla polskiej prezydencji w UE” zgromadziło wielu uczestników. Gościem Forum był Dr Detlef Eckert - Dyrektor Strategii i Koordynacji Dyrektoriatu Information Society and  Media Komisji Europejskiej. W sesji inaugurującej Forum, wystąpił Prezes PIIT, z tematem: „Rozwój Teleinformatyki Cyfrowej Europy”.

O projekcie otwartego Państwa

Lipiec 2011 roku

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska - zrzeszające ekspertów zajmujących się społeczeństwem cyfrowym w Polsce zaprezentowało wersję, jeszcze roboczą!, Raportu „MAPA DROGOWA OTWARTEGO RZĄDU W POLSCE" . Równocześnie zaproponowało konsultacje społeczne nad treścią tego Raportu. Czytając ten Raport, oprócz wielu uwag i komentarzy, nasunęły mi się też bardziej generalne spostrzeżenia dotyczące podstaw tworzenia i funkcjonowania „otwartego rządu".

Wacław Iszkowski

Przeciw e-wykluczeniu

28 czerwca 2011 roku

AKTUALIZACJA [9 sierpnia 2011 roku] Obecnie wiele debat odbywa się pod hasłem walki z wykluczeniem cyfrowym, szczególnie osób 50+. Warto zabrać głos w tej dyskusji, patrząc na ten problem z nieco innej perspektywy.

30 lat ochrony danych osobowych

Z okazji 30 lat ochrony danych osobowych odbyło się kilka konferencji. Z tej okazji warto spojrzeć na problem ochrony danych, zastanawiając się czy nie jest on iluzją. Zapraszam do przeczytania tego eseju, będącego kontynuację eseju sprzed 3 lat.

Wacław Iszkowski