Od Prezesów Od Prezesów

Aplikacje mobilne a prywatność użytkowników

28 stycznia 2014 roku

[12.02.2014]

 
Sesja na Konferencji GIODO „Prywatność w cyfrowym świecie"

Prowadzenie: Dr inż. Wacław Iszkowski
Z udziałem:  Piotr Drobek, Piotr Konieczny, Artur Piechocki

Wprowadzenie
Wyjaśnienie tytułu sesji według poszczególnych słów:


Aplikacje - są to Programy realizujące określone użyteczne funkcje, zainstalowane w urządzeniu cyfrowym: komputerze stacjonarnym, przenośnym (laptop, notebook), tablecie, nawigatorze, ….., telefonie (smartfonie) - podłączonym do sieci teleinformatycznej (internetu), złożonej m.in. z serwerów wspomagających wykonywanie niektórych z aplikacji
Mobilne - czyli w odróżnieniu od aplikacji zainstalowanych w urządzeniach stacjonarnych lub  przenośnych, są zainstalowane w urządzeniach mobilnych, działających również w trakcie ich przemieszczania !  Komentarz: wynika z tego że jedynie zmieniają się wtedy dane lokalizacyjne !
Prywatność (tezy z prasy):
„prywatność powinna istnieć nie tylko w świecie realnym, ale także wirtualnym."
Urządzenia z aplikacjami istnieją w świecie jak najbardziej realnym a nie wirtualnym, chociaż niektóre z nich mogą też wytworzyć złudzenie otoczenia sztucznego (wirtualnego).
"Prywatność w cyfrowym świecie również może być zachowana w takich granicach, w jakich byśmy sobie życzyli".
Nasze życzenia co do zachowania prywatności mijają się z naszymi potrzebami pozyskania wiedzy o prywatności innych !
„Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy zdajemy sobie sprawę, co z informacją o nas robią urządzenia i oprogramowanie"
To jest właśnie cel naszej dyskusji – czy możemy się dowiedzieć i kontrolować co z dostarczonymi przez nas lub o nas informacjami robią  (nie urządzenia czy oprogramowanie) ale ci którzy mają jeszcze oprócz nas nad nimi kontrolę i dostęp do zgromadzonych tamże informacji !
"Najwięcej błędów, które powodują utratę prywatności, wynika z naszej nieuwagi"
Generalnie można się z tym zgodzić, ale w praktyce jedyną skuteczną ochroną przed utratą prywatności jest nie korzystanie z urządzeń i aplikacji, które podejrzewamy, a nawet jesteśmy pewni, ze celem ich działania jest zbieranie o nas informacji.
"Są tacy, którzy uważają, że prywatność jest pomysłem XX wieku, który nigdy wcześniej nie istniał i powinien wraz z XX w. odejść…."
Prywatność nie jest oczywiście pomysłem XX wieku, ale wszystkich wieków poprzednich - była tylko może inaczej rozumiana i chroniona, ale też udostępniana ( zawód szpiega i donosiciela jest tak stary jak stary jest nasz świat).
Użytkowników – mamy 19,6 mln użytkowników internetu, w tym 95% korzysta z niego regularnie. Prawie 68,8% gospodarstw ma dostęp do szerokopasmowego internetu  tym 89,9% z dziećmi. Ciekawym jest, że wbrew potocznej opinii, ponad 93% rodziców kontroluje dostęp swoich dzieci do internetu, a ponad 71% również ustala limit czasu na korzystanie z dostępu.

Do pobrania
GIODO_Aplikacje_mobilne_a_prywatnosc_uzytkownikow_(WBI).pdf